top of page

Itálie od severu k jihu

Dnes Vám přiblížíme cestu a případný návod na Vaši dovolenou.

V hlavní roli Itálie a její nevšední krásy.


První zastávkou našeho putování jsou jezera Lago di Fusine. Jedná se o dvě krásná jezera v originále Laghi di Fusine pod severní stěnou hory Mangart (2 677 m). Jejich okolí přitahují mnoho turistů a milovníků hor. Náš první cíl je součástí Julských Alp, blízko hranic se Slovinskem a Rakouskem.

Jezera Laghi di Fusine, která se nachází v blízkosti obce Fusine in Valromana, jsou ledovcového původu. Horní jezero (929 m n. m.) má plochu 9 ha a maximální hloubku 10 m, zatímco dolní (924 m n. m.) je 13,5 ha velké s maximální hloubkou 25 m.Po těchto přírodních krásách se můžete oddat městskému ruchu v severoitalském městečku Udine. K parkování a doplnění vody můžete využít třeba toto místo: 46.0803002N, 13.2404594E

Těšit se můžete na čilý život, tržiště, památky, kavárny, restaurace a neopakovatelnou atmosféru tohoto města.


Další zastávkou našeho putování je Grado. Přímořské letovisko v oblasti Friuli nacházející se východně od Lignana směrem na Terst, a to ve směru „přímého prodloužení“ dálnice z Udine. Jedná se o nejbližší dosažitelný bod z ČR, kde se můžete oddávat mořským radovánkám. Fajn tip na servis je například zde: 45.6826664N, 13.4122723N


Přejet do Caorle už velí jistá povinnost, spolu s Bibione a Gargánem patrně nejnavštěvovanější přímořské oblasti českých turistů v průběhu 90. let minulého století...
Ráj na vodě - tohle místo na naší cestě snad ani nejde minout, Venezia - česky Benátky.

Dnes jsou středem své oblasti, probíhá tu bohatý kulturní život. Nachází se zde velký přístav (na západním kraji) a letiště (na pevnině). Od roku 1987 jsou Benátky a celá okolní laguna jako jedna z nejnavštěvovanějších italských destinací památkou UNESCO. Město žije převážně z turistického ruchu. Každý rok je navštíví přibližně 25 milionů turistů z celého světa a Benátky tak patří mezi nejnavštěvovanější města světa.

Gondoly tvoří neoddělitelnou součást života v Benátkách již od 11. století. Štíhlým trupem a plochým dnem jsou skvěle přizpůsobeny pro plavbu úzkými a mělkými kanály. Gondola je směrem k přídi mírně zahnutá doleva, což zabraňuje tomu, aby se točila pořád dokola.

V roce 1562 bylo vydáno nařízení, že všechny gondoly musí být černé, aby se zamezilo okázalým projevům bohatství. Při zvláštních příležitostech je krášlí květiny. Patronem gondoliérů je český světec Jan Nepomucký. Jeho socha stojí u kostela svatého Jeremiáše a je dnes jedinou sochou umístěnou na břehu Canalu Grande. Každoročně konaná Regatta Storica vede právě k ní a otáčí se u kůlu, stojícího u její paty.

Plavba gondolou není levná (90 € za půlhodinu plavby v roce 2020) a obvykle ji využívají turisté Mnohem levnější je tzv. traghetto (přívoz, cena 4 € v roce 2020) nebo vaporetto (vodní autobus, cena 9,50 € v roce 2020.Pro Vaše poznávací výlety můžete využít servisní základny poblíž Benátek Caravan Park San Guiliano 45.4682667N, 12.2781721E. Cena je 18Euro/24hodin, sprcha, toaleta, umývárna nádobí, WiFi a komplet servis v ceně, elektřina za příplatek.


Comacchio - někdy bývá označováno jako „malé Benátky“. Celé město leží na ostrůvcích v zálivu zvaném Valli di Comacchio a je odděleno kanály. Nejvíce proslulo lovem úhořů, při němž se využívají způsoby až z doby Římanů.

Comacchio je propojeno s námořním přístavem Porto Garibaldi splavným kanálem pro lodě do 1.350 BRT. Směrem do vnitrozemí ústí tento kanál do ramene Pádu (Po di Volano), které protéká kolem Ferrary a mezi obcemi Volano a Lido di Volano ústí do Jaderského moře. Zajimavý tip na přenocování je místo laguny Valli di Comacchio (44.6621128N, 12.1868451E), kde je za 13Euro/osoba vyjížďka na 2 hodiny lodí za plameňáky a dalším ptactvem žijící u laguny.

Z historického hlediska patří Comacchio k jednomu z hlavních center Delty řeky Pádu. Pochází z vrcholného středověku. Během své historie bylo město dobyto nejdříve ravenským exarchátem, poté ferrarskýmvévodstvím a poté se připojilo k papežskému státu.

V roce 1821 byl postaven násep, který ostrov spojil s městem Ostellato.Uvádíme jen velmi malý výčet toho, co Vás může na putování po této krásné zemi potkat. Pro svou poměrně krátkou vzdálenost z Čr, četnou servisní infrastrukturu a s mnoha kulturními památkami je zajímavým cílem i pro cestovatele, kteří s karavaningem teprve začínají.


33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page