top of page

Jak "na divoko".

Možná by nadpis mohl evokovat kulinářskou příručku, kde hlavní roli hraje úprava bažanta k nedělnímu obědu... Do kuchařského umění se zapojovat nechceme a ani nebudeme. Zaměříme se dnes na několik rad, jak si užít kempování "na divoko" a pokud možno bez materiální či psychické újmy.



Co se vlastně rozumí takovým pojmem "stání na divoko"? Je to nocování bez pohodlných služeb kempu tam, kde nám je dobře, povolují to místní pravidla a nehrozí nebezpečí poškození jak vozu, tak hlavně okolní přírody. Jedno pravidlo "ostřílených karavanistů" na úvod: Místo, kde jste nocovali, by mělo po vašem odjezdu vypadat stejně jako před vaším příjezdem. Žádné odpadky, vypouštění odpadních nádob do přírody a hluk Celkové nenápadné chování v místě, které jste si vybrali za své noční útočiště, je první bodem k úspěchu.


Dnešní konfigurace obytných vozidel umožňují nezávislý provoz bez nutnosti k připojení na elektrickou síť. Tedy i nezávislost na kempech je v dnešní době daleko jednodušší,

než tomu bývalo v dřívějších dobách. Kdo vyhledává klid, stranou od kolektivní formy rekreace, má řadu možností, jak tohoto cíle dosáhnout. Pokud se s takovým úkolem zdárně popasujete, odměnou vám budou nezapomenutelné zážitky a dojmy z navštívených míst. Aby se nocování mimo civilizaci nestalo noční můrou, pojďme si některé zásady přiblížit:



1/ Nikdy se nesnažte nocovat tam, kde je to zakázané. Místní předpisy dané země je dobré si nastudovat, protože i zde platí, že neznalost neomlouvá.


2/ Zkuste si o vyhlédnutém místě zjistit nějaké reference či informace od místních. Obytných vozidel křižuje Evropu čím dál více a ve většině případů už daná lokalita někoho zajímala a o zkušenost se podělil. Využívejte dostupných technologií /Park 4 Night, google recenze, cestovatelské fóra apod./


3/ Před vjezdem na neznámé místo prvně prozkoumejte stav povrchu, případně možnost, kde se dá pohodlně otočit. Do některých míst se zkrátka dá vjet pouze jednou... :-)

Vytáhnout zahrabané vozidlo na pláži, uvízlé mezi stromy nebo zapadnuté ve sněhu, vyžaduje poměrně značné úsilí. Sice budete na tyto zážitky později vzpomínat s úsměvem, nicméně stále existují i zábavnější formy rekreace.


4/ Dodržujte pravidla slušného chování a počínejte si pokud možno nenápadně. Otevřený oheň v lesnatém porostu, hlasitá hudební produkce a jiné druhy "zábavy" patrně nebudou způsobem, jak si získat sympatie okolí.


5/ V řadě zemí je kempování ve volné přírodě zakázáno, v některých zemích je tolerováno nocování - což znamená: zatažená markýza, uklizený kempovací nábytek, zavřená okna. Půdorys zaparkovaného vozidla by měl totožný s tím za jízdy... Alespoň tak to vysvětluje např. policie v Řecku


6/ Pokud se vám místo nezdá z nějakého důvodu vhodné a nevíte proč, hledejte dál. S postupující nocí budou vaše pochybnosti a obavy sílit. V lepším případě se vyspíte jen málo, v horším se můžou vaše obavy naplnit.


7/ Vždy zaparkujte tak, abyste mohli kdykoliv vyjet. Zní to triviálně, nicméně pokud budete nuceni v noci opustit místo, které jste dne vybírali ve dne, lépe se odjíždí předním směrem než couváním... :-)


8/ Pamatujte na svoji bezpečnost a místa vybírejte také v kontextu s lokální bezpečnostní situací. Jinak se spí v hlavním městě, jiné je to v přírodě, stranou od civilizace.




Je mnoho těch, kteří by jinak než "na divoko" obytňákem necestovali. Podobné procento naopak tvoří ti, kteří si nedovedou bez kempu nocování představit. Doporučujeme si prvně zorganizovat testovací víkend "na divoko" v tuzemsku. Osobní zkušenost vydá za tisíc rad. Poté se vrhněte na některou méně exotickou destinaci a užívejte si relax mimo hlavní proudy turistů. Ve většině případně budete mile překvapeni.


Optimální výbava pro "stání na divoko":

Solární panely s regulátorem dobíjení, konfigurace spotřebičů s provozem na plyn /lednice, bojler, topení/, markýza pro zastínění, případně nezávislá klimatizace. Při hledání nového karavanu zhodnoťte i tyto aspekty.

Inspirovat se můžete i v naší sekci Prodej vozů


41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page