top of page

Velikonoce na Istrii

Máte už po krk chmurného počasí a teplot, které se převalují kolem bodu mrazu? Dnes nabízíme inspiraci v podobě Velikonočních svátků, strávených na Istrii.

Jen tak si užít toulky po Rovinj a Poreč, nasát atmosféru přímořských městeček, které na turistický nápor teprve čekají. Načerpat energii sluneční paprsků a snad se i trochu ohřát...


Poreč

Město je staré téměř 2000 let a rozkládá se okolo přístavu a severovýchodně od ostrova Sveti Nikola. Od 70. let 20. století patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa v zemi a turistický ruch dominuje městské ekonomice. Město je oblíbeným turistickým střediskem s bohatou historií. Jsou zde zbytky antických chrámů, domy a paláce ovlivněné benátskou gotikou i dalšími stavebními slohy. Nejvýznamnější památkou je Eufráziova bazilika z 6. století kdy město patřilo k Byzantské říši. Byla pojmenována po svém zakladateli biskupu Eufráziu (491–515). Legendy praví, že zde byl biskupem Svatý Maur (je zřejmě považován i za patrona města). Další významnou památkou je dům Sinčičů, kde je regionální muzeum a obraz „Poslední večeře Páně“ od místního autora.
Rovinj

turistickým cílem, a to především díky své výhodné poloze na pobřeží Jaderského moře, příznivému středomořskému klimatu a historickému jádru města, které si dosud uchovalo historický ráz středověkých a renesančních benátských měst. Rovinj je po Pule druhým nejnavštěvovanějším městem Istrie co do počtu uskutečněných přenocování v místních ubytovacích zařízeních.

Stará, původní část města (chorvatsky Stari grad) se rozkládá na nevelkém poloostrově (původně ostrov, který byl teprve v 18. století spojen násypem s pevninou), nová část se rozrůstá na pevnině směrem na sever, východ a jihovýchod. Hlavní třída v Rovinji nese název Carrera, kde se nachází řada obchodů, galerií apod. Pozůstatky hradeb zahrnují i brány, např. Arco dei Balbi z roku 1680.

Dominantou města je kostel sv. Eufemie (chorvatsky Crkva sv. Eufemije, známá mezi místními jako Sveta Fuma) a hodinová věž původem z 12. století, která sloužila v minulosti i jako vězení. Mezi turistické cíle v Rovinji patří také pozůstatky pevnosti s názvem Monkodonja.

V okolí Rovinje se nachází také záliv Limska Draga.


Využít můžete služeb kempu Porto Sole ve Vrsaru, který je otevřen celoročně a zajišťuje služby pro cestovatele s obytnými vozy. Kvalita poskytovaných služeb je nadprůměrná a toto útočiště můžeme nejen v době Velikonoc doporučit.


Vzdálenost z CZ /sídlo půjčovny v Benešově/ cca 744km, dálniční poplatky Rakousko, Slovinsko. Cena za kemp/noc v termínu Velikonoc - dospělý 5,70 EUR, parcela u moře s elektro přípojkou 11,60 EUR.


53 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page